Certyfikaty:
rzetelna firma antroposs H. Tutak
CU
Kontakt:
"ANTROPOSS"
31-361 Kraków
Józefa Wybickiego 7b pok. 19
tel.kom. 0501 293 977
e-mail: haltut@interia.pl

opieka nad osobami starszymi - artykuł Antropos KrakówNastaje taki moment gdy starzejący się i schorowani rodzice lub dziadkowie wymagają dodatkowej opieki oraz troski. Jednak nie każdy ma możliwość zapewnić im ją w takim stopniu jakim potrzebują.

Często osoby starsze wymagają więcej pomocy niż dotychczas, jednak nie zawsze najbliżsi są wstanie ją zapewnić. Bywa tak, że opiekunowie mieszkają za daleko lub codzienne obowiązki nie pozwalają im poświęcić wystarczającej ilości czasu. Tą trudną sytuacje można rozwiązać w dość łatwy sposób, oto kilka w których można szukać pomocy.

Dodatkową opiekę nad osobą starszą i chorą można uzyskać w w miejskich ośrodkach pomocy społecznej, a także w ośrodkach zdrowia. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy osoby, które pracują zawodowo mają możliwość wzięcia kilku dni wolnych z prawem zachowania wynagrodzenia na sprawowanie opieki nad najbliższymi.

Osoby starsze oraz schorowane wymagają stałej opieki

W ramach działalności miejskiego lub gminnego ośrodka pomocy społecznej można uzyskać wiele form pomocy. Oferują one specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania lub innym miejscu gdzie na stałe przebywa osoba starsza i chora. Jedynie MOPS-y nie świadczą usług z zakresu opieki nad osobami z zaburzeniami psychicznymi.

Wsparcie oraz usługi opiekuńcze ośrodka pomocy społecznej przysługują osobom samotnym, które z powodu wieku bądź choroby potrzebują opieki. MOPS również świadczą taką pomoc w przypadku osób, którymi rodzina nie jest wstanie się zaopiekować.

MOPS-y oferują kompleksowe wsparcie dla takich osób. To nie tylko pomoc przy zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, ale też zapewnienie podstawowej opieki higienicznej oraz pielęgnacji zaleconej przez lekarza. W ramach możliwości również pracownicy ośrodka pomocy społecznej zapewnią podopiecznym kontakt z otoczeniem.

Opieka nad osobami starszymi i schorowanymi często przekracza możliwości rodziny. Warto w takich wypadkach postarać się o pomoc oraz wsparcie ze specjalistycznych instytucji.