Wiele rodzin zostaje postawionych przed faktem dokonanym kiedy starsza osoba nagle zachoruje i potrzebuje permanentnej opieki. Nie każdy jest wstanie poradzić sobie z tą nową sytuacją.
Ogólny postęp medycyny oraz rozwój cywilizacyjny sprawia, że przeciętna długość wieku wciąż się wydłuża. Przeciętna kobieta dożywa obecnie 83 lat, natomiast mężczyzna 78. Jednak wzrost długości życia nie zawsze przekłada się na jego jakość.
Nie ma co ukrywać osoby starsze niedołężnieją i chorują, często zaczynają również wymagać stałej opieki. Nierzadko wymaga to nie tylko sporo siły fizycznej oraz psychicznej, ale też większych nakładów finansowych. Opieka nad osobą starszą jest również trudna oraz absorbująca.
Na początku trzeba oswoić się z chorobą osoby starszej
Wiele schorzeń występujących u seniorów nie rokuje poprawy, najczęściej choroby postępują. W pierwsze kolejności trzeba jak najdokładniej dowiedzieć się wszystkiego na temat dolegliwości podopiecznego oraz ewentualnych etapów. Warto udać się do lekarza w celu konsultacji porad i ewentualnego postępowania. Jeżeli jest to schorzenie przewlekłe warto poszukać wsparcia w stowarzyszeniu, które zrzesza podobnie chory osoby.
Oswojenie się z chorobą pomaga w zaakceptowaniu tego stanu u osoby bliskiej oraz pozwoli zapewnić jej maksymalny komfort życia. W specjalistycznych sklepach medycznych można dostać wiele przedmiotów, które ułatwiają codzienne czynności osobom niedołężnym i niepełnosprawnym.
Rodziny mogą także skorzystać z usług oferowanych przez Wypożyczalnie sprzętu medycznego, które oferują pomoc w dostosowaniu mieszkania do potrzeb osoby starszej lub obłożnie chorej.
Osoby ubezpieczone mogą skorzystać z refundacji kosztów zakupu specjalistycznych wyrobów medycznych gwarantowaną przez NFZ. To całkowity lub częściowy zwrot poniesionych wydatków na produkty zużywające się w codziennym użytkowaniu jak pieluchomajtki, czy worki stomijne. Pełną listę refundowanych produktów znajduję się w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Nie jesteśmy w stanie się przygotować na wszystko co przynosi życie , a zwłaszcza na nagłe pogorszenie się zdrowia kogoś z naszych najbliższych.
Mając w podeszłym wieku rodziców, lub dziadków warto zainteresować się wcześniej ,jakiego rodzaju pomoc my jako bliscy możemy zapewnić takim osobom. Oczywiście masze możliwości mogą być ograniczone tak z uwagi na czas jaki możemy poświęcić naszym bliskim , jak i od możliwości finansowych. Warto o tym pomyśleć wcześniej i rozważyć różne możliwości , aby móc podjąć odpowiednie decyzje ,które pozwolą nam pomimo trudnych sytuacji zafunkcjonować w codziennym życiu.
Nasi seniorzy zasługują na uwagę i godną starość. Na pomoc ze strony osób bliskich , którym to oni kiedyś poświęcali czas i uwagę. To nasz moralny obowiązek.
Dlatego warto się wcześniej przygotować.