Certyfikaty:
rzetelna firma antroposs H. Tutak
CU
Kontakt:
"ANTROPOSS"
31-361 Kraków
Józefa Wybickiego 7b pok. 19
tel.kom. 0501 293 977
e-mail: haltut@interia.pl

older-peopleStarość dopaść może naszych bliskich niespodziewanie i zastać nas całkowicie nieprzygotowanych. Może się bowiem okazać, że rodzice lub wujkowie, z którymi co niedzielę odbywaliśmy długie rowerowe czy też piesze wycieczki oraz którzy cieszyli się doskonałym zdrowiem z dnia na dzień potrzebują naszej nieustannej pomocy oraz opieki.

Jak sprawić, aby jesień życia była okresem możliwie najbardziej przyjemnym zarówno dla nich jak i dla nas?
Przede wszystkim warto na drodze obserwacji schematów zachowania naszych bliskich wypracować harmonogram dnia, ustalając godziny spacerów, posiłków, porannej i wieczornej toalety, jak też snu. Pozwoli to nam lepiej zorganizować dzień, znaleźć czas na wypełnienie swoich obowiązków zawodowych oraz domowych, jak też – na sprostanie potrzebom członków rodziny potrzebujących naszej pomocy.

Pamiętajmy jednakże, że wsparcie nie zawsze równa się wyręczaniu osoby starszej we wszystkich codziennych zajęciach. Samodzielne przygotowanie posiłku lub też regularne uprawianie ogródka przez osobę w podeszłym wieku nie zawsze musi bowiem być katorgą, a przy zadowalającym stanie zdrowia może stać się szansą na maksymalne wydłużenie czasu, przez który może ona normalnie funkcjonować.

Daje to takiej osobie świadomość, iż jest ona potrzebna rodzinie, że może się jej przysłużyć oraz w dalszym ciągu może liczyć na swoje ciało oraz umysł – warto o tym pamiętać, zanim przekształcimy uzasadnioną troskę w niepożądaną nadopiekuńczość.
Jeżeli zauważamy, że stan zdrowia psychofizycznego starszego członka naszej rodziny ulega pogorszeniu, postarajmy się zapobiegać temu stanowi rzeczy, zniechęcając seniora do osiadłego, nieangażującego trybu życia. Zmotywujmy go zamiast tego do regularnych spacerów dookoła domu lub też dalszych wypraw ze wsparciem popularnych i łatwo dostępnych kijków do nordic walkingu, natomiast po powrocie zaaranżujmy osobie starszej czas w taki sposób, aby wysiłek fizyczny ustąpił miejsca jego intelektualnemu odpowiednikowi.

W tym celu możemy razem z naszym tatą, mamą, wujkiem lub ciocią obejrzeć interesujący teleturniej, zagrać w szachy lub rozwiązać krzyżówkę. Niezwykle ciekawym sposobem produktywnego spędzania wolnego czasu jest udział w wykładach prowadzonych na uniwersytetach dla dorosłych. Najpopularniejszym z nich jest bezsprzecznie uniwersytet trzeciego wieku, gdzie seniorowie mogą nie tylko poszerzyć swoją wiedzę i nabyć przydatne umiejętności, ale także spotkać się z osobami w podobnym wieku oraz mającymi zbliżone do naszych bliskich zainteresowania.

Eksperci potwierdzają, że równie ważne co wysiłek fizyczny czy intelektualny jest utrzymywanie regularnych kontaktów interpersonalnych, które to umożliwiają zapomnienie o codziennych problemach i zmartwieniach, spojrzenie na nie z innej perspektywy, czy w końcu – o wiele weselsze oraz ciekawsze spędzenie czasu.
Opieka nad osobą starszą przy odpowiedniej organizacji czasu oraz zajęć szybko zmieni się z uciążliwego obowiązku w ciekawe przeżycie lub nawet dopełnienie dnia. Dbając o bliskich członków rodziny nie tylko okazujemy im swoją miłość, ale także jesteśmy w stanie najpełniej odwdzięczyć się za czas poświęcony nam kiedy to dopiero poznawaliśmy świat i potrzebowaliśmy ciągłej, troskliwej opieki odpowiedzialnych osób dorosłych.